Archiwum 2016
Komunikat Szeliniak sosnowiec
Zespół Ochrony Lasu w Olsztynie informuje, że w jednym z Nadleśnictw zaobserwowano pierwsze uszkodzenia i oznaki żerowania szeliniaka sosnowca na świerku.
W związku z powyższym ZOL przypomina o najważniejszych czynnościach postępowania w przypadku wystąpienia tego szkodnika:
- Powierzchnie odnowione muszą być bezwzględnie, systematycznie kontrolowane!!!
- Na podstawie wyników prowadzonych kontroli Nadleśniczy podejmuje decyzję dotyczącą ewentualnego wykonania zabiegu ochronnego,
- Jeżeli stwierdzi się żerujące szeliniaki na strzałkach sadzonek, a zwłaszcza gdy żeruje po kilka sztuk na jednej sadzonce, bezwzględne konieczne jest wykonanie zabiegu ratowniczego, jeszcze tego samego dnia!!!.
- Najlepsze efekty zabiegu uzyskuje się w godzina popołudniowych, wieczorem, po zachodzie słońca, ponieważ właśnie wtedy szeliniak najintensywniej żeruje!!!.
- Stosowane pyretroidy szybko ulegają rozkładowi w wysokich temperaturach, przez co zabieg jest nieskuteczny,
- W upalne dni z reguły schowany jest w ziemi (tuż przy sadzonce).
- Wiele obserwacji potwierdza silne uszkodzenie upraw po jednej nocy, gdy szeliniaki intensywnie żerują na strzałkach, ogryzając korowinę na pędach doprowadzając do zabicia sadzonki (foto)
Szeliniak sosnowiec Hylobius abietis (L.)
Biologia:
Zimują chrząszcze oraz larwy. W zależności od warunków pogodowych (temperatury) pojawiają się w kwietniu lub na początku maja. Rójka i składnie jaj trwa od kwietnia do września, z największym nasileniem w maju, drugiej połowie lipca i w sierpniu. Po zimowaniu chrząszcze żerują głównie na świeżych zrębach i uprawach. Starsze osobniki 2-3 letnie tracą zdolność do latania, jedynie młode osobniki są zdolne do lotu.
Chrząszcze latają w godzinach popołudniowych przy temperaturze powietrza ponad 14˚ C.
Po odbyciu żeru i kopulacji samice od maja do września składają jaja na korzeniach, ściętych zeszłorocznych i tegorocznych sosen. Jedna samica może złożyć do 150 jaj, średnio jednak składa około 60 sztuk. Stadium jaja w zależności od temperatury trwa od 7 do 30 dni. Na jednym korzeniu może żerować kilka larw. Stadium poczwarki trwa od 2 do 4 tygodni. Cześć młodych chrząszczy lęgnie się jeszcze tego samego roku, pozostałe po przezimowaniu na wiosnę kolejnego roku. Generacja jednoroczna lub dwuletnia.