Asset Publisher Asset Publisher

Return to Full Page

Zawisak borowiec (Hyloicus pinastri L.)

Zawisak borowiec (z. siwiotek, siwiotek borowiec) Hyloicus pinastri L.

Siwiotek borowiec jest typowym foliofagiem sosny. Najczęściej związany jest z siedliskami ubogich jednogatunkowych borów o niskiej bonitacji (IV-V klasy), głównie przerzedzonych i naświetlonych sośnin. Występuje zazwyczaj w starszych drzewostanach. Lot motyli odbywa się w godzinach wieczornych od czerwca do lipca. Sporej wielkości motyle, bo osiągające do 9 cm rozpiętości skrzydeł pierwszej pary, są różnie ubarwione. W kolorystyce przeważają odcienie szarości z lekko brunatnym nalotem. Dodatkowo w środkowej części każdego skrzydła pierwszej pary występują trzy ciemniejsze kreski. W trakcie pobierania pokarmu z roślin miododajnych, motyle charakterystycznie „zawisają” w powietrzu - podobnie jak kolibry.

Po kopulacji samice składają jaja na igłach i gałązkach sosen pojedynczo lub w małych grupach. Zwykle samica składa mniej więcej 100-120 jaj. Po wykluciu, które odbywa się po 2 tygodniach, młode gąsienice nagryzają piłkowato brzegi igieł sosny. Wraz ze wzrostem zaczynają zjadać całe igły.

Gąsienice posiadają charakterystyczny kolec na końcu odwłoka. W stadium L-1 gąsienice są zielonożółtawe. Po pierwszej wylince są jasnozielone z sześcioma jasnożółtymi, podłużnymi paskami oraz czerwonobrunatną pręgą grzbietową. Rozwój gąsienic zależy głównie od temperatury, przy czym sprzyjające są odczyty powyżej 25ᵒC. W takich warunkach rozwój może trwać od 19 do 23 dni. Przechodzą 4 linienia. Gąsienice ostatnich stadiów osiągają do 8 cm długości. Ze względu na zmienność warunków atmosferycznych, stadium gąsienicy zazwyczaj wydłuża się, a schodzenie gąsienic do ściółki na przezimowanie następuje dopiero w październiku.

Zimuje poczwarka, która wyróżnia się spośród innych poczwarek szkodników sosny wielkością (osiąga maksymalnie ok. 4 cm długości) i tzw. trąbką czyli ssawką. Ciekawą informacją może być fakt, że niektóre poczwarki niekiedy pozostają w ściole rok, a nawet dwa lata. Lecz wtedy poczwarki często giną z powodu braku wilgoci lub suszy. Mimo, iż siwotek jest często spotykany, podczas wykonywania jesiennych poszukiwań, nie stanowi większego zagrożenia, a gradacje tego motyla zdarzają się bardzo rzadko. Z tego względu jest szkodnikiem towarzyszącym.

 

Tekst opracował: Janusz Wojciechowski