Asset Publisher
Przebarwienia igieł na uprawach sosnowych...
Od początku wiosny, w wielu Nadleśnictwach RDLP Białystok i Olsztyn, zauważalny jest wzrost występowania przebarwień na uprawach sosnowych.
W zdecydowanej większości przypadków przyczyną przebarwienia igieł jest osutka sosny, powodowana przez grzyb Lophodermium pinastri i Lophodermium seditiosum.
Osutka powoduje zamieranie i przedwczesny opad igieł, najgroźniejsza jest dla sosen do 5-6 roku życia. Wyrzut zarodników następuje od wiosny do listopada, z dwoma szczytami: w lipcu oraz na przełomie września i października. Pierwsze objawy porażenia (żółte plamy na igłach) widoczne są dopiero jesienią, w okresie zimy igły żółkną, brązowieją, zamierają i na wiosnę opadają. Następnie na opadłych igłach tworzą się miseczki, którew zależności od warunków wilgotnościowych mają zdolność do otwierania i zamykania się. Choroba powoduje, oprócz zamierania drzewek, również straty przyrostowe. Warunki sprzyjające rozwojowi osutki to wilgotna wiosna i lato oraz łagodna jesień i zima, które miały miejsce w 2017 roku. W kwietniu i maju opada większość porażonych igieł, a reszta w ciągu lata.
Należy zaznaczyć, że na lustrowanych powierzchniach przez ZOL, niemalże wszystkie drzewka miały zdrowe i żywe pączki co oznacza, że dobrze rokują.